VOLEYBOL SAHA

Voleybol Sahası Yapımı Özelikleri

Voleybol, sahada oynanan bir spordur. Ortasından file gerilerek iki ayrı tarafa bölünmüş olan bu sahada her tarafta bir takım olacak şekilde 2 takım oynar. Oyun top ve eller ile oynanır. Amaç ise topu fileye değdirmeden karşı alana atmak ve sayı almaktır. Voleybol sahaları 18 x 9 metre ölçülerinde bir dikdörtgendir. Ayrıca bu dikdörtgenin her yanından 3 metre genişliğinde serbest bölgeler vardır. Sahanın yüzeyi de düzdür. Ortadaki file bu alanı 9 x 9 metrelik iki parçaya bölmektedir. Ayrıca saha üzerinde oyun ile alakalı bazı çizgiler yer almaktadır.

Voleybol Sahası Nasıl Yapılır?

Voleybol sahası yapımı için gerekli malzemelerin belirlenmesi ile işe başlanmaktadır. Bu iş mutlaka konusunda uzman ve profesyonel olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Voleybol sahasının yapımı toplamda 4 aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama alt yapı çalışmalarıdır. Sahanın yapılacağı alan düz bir alan olmalıdır bundan dolayı da sahanın yapılacağı alan düzgünce tesviye edilmelidir.

voleybol sahası yapımı ile ilgili görsel sonucu

Çevre hatılı ile çevrilen alanın betonu dökülürken 3 metrede bir tel örgünün borularının mapaları yerleştirilmelidir.  Son olarak çevre hatılının içerisindeki alan kırma taşlar ile sıkıştırılarak doldurulur. Voleybol sahasına asfalt kaplama 2. Aşamadır. Bu aşama da profesyonel şekilde ve dikkatlice yapılmalıdır. Voleybol sahası imalatı dikkat ile yapılması gereken bir iştir.

Sahanın Tamamlanması

Voleybol sahası yapımındaki 3. Aşama tel örgülerin çekilmesidir. Tel örgülerin yüksekliği 4 metre olmalıdır ve tel örgüde kullanılacak telin üzeri pvc kaplı olmalıdır. Tel örgü konstrüksiyonu kaynaksız olarak ve klemp bağlantı kullanılarak yapılmalıdır. Kullanılan borular da tse standartlarında olmalıdır.

Sahanın yapımının 4. Ve son aşaması ise aydınlatma için elektrik bağlantılarının yapımıdır. Oyun alanının karanlık zamanlarda da kullanılabilmesi için sahanın aydınlatması da yapılarak saha yapımı tamamlanır. 

 

 

voleybol sahası, voleybol fiyatları örgü teli , dikenli tel, fens teli, örgüüsan, tel çit, çim çit ,çitçi , panel çit jiletli tel boru direk  beton direk mobil çit sistemleri, trapez saç 

 


Anahtar Kelimeler :
voleybol sahası maketi nasıl yapılır, voleybol sahası maliyeti proje ödevi, voleybol sahası yapımı performans ödevi, voleybol sahası maliyeti ne kadardır, voleybol sahası yapımı proje ödevi, voleybol sahası yapımı için gerekli malzemeler, kartondan voleybol sahası nasıl yapılır, voleybol maketi örnekleri,
  • Site Yönetimi

    Henüz hiç yorum yok. Belki de ilk yorumu sen yapmalısın

Yorum Bırakın